Achaval Ferrer, avagy az argentin borkészítés szenvedélye
Az Achaval Ferrer régóta Argentína egyik vezető borászatának számít, és mára megszilárdította helyét és hírnevét az exkluzív borok piacán. Ahhoz, hogy megértsük, hogyan érte el ezt a kiváltságos státuszt, elég, ha megízleljük a pincészet bármely malbec borát, különösen a Fincas trilógiát, amely kizárólag a Mendoza legelőkelőbb termőhelyein található öreg malbec tőkékről származó szőlőből készül.
Az Achaval Ferrer rendkívüli borainak alapjául azok a legendás szőlőültetvények szolgálnak, amelyeket több mint száz évvel ezelőtt telepítettek az Andok lábánál, az argentin Mendoza tartományban. Itt a szőlőtőkék nagyon mély gyökerekkel rendelkeznek, és egyedülálló történetet mesélnek el: egyfajta természeti emlékként megőrzendő értékek.
Egy álom valóra váltása volt az Achaval-Ferrer pincészet 1998-as megalapítása, amikor négy argentin jóbarát két toszkán sztárborásszal, Roberto Cipresso-val és Tiziano Siviero-val karöltve új kihívásokat keresett. A világszerte kitört malbec lázt meglovagolva készíthettek volna könnyen érthető, intenzíven gyümölcsös, újfahordóval mesterkélten támogatott borokat. Ehelyett ők azonban a nehezebb utat választva inkább a hagyományokból eredő eljárásokat és a természetes adottságok tiszteletét kombinálták az előremutató gondolkodással.
A pincészet azzal szerzett nevet magának, hogy 2011-ben Robert Parker 99 ponttal értékelte a Finca Altamira Malbec egyetlen dűlőből származó borát, ami akkoriban az egyik legmagasabb pontszámmal rendelkező bor volt. Az Altamira öt Decanter-csillagot kapott a Finca Altamira 15° nevű, limitált kiadású boráért, így az Achaval Ferrer az első argentin borászat, amely megkapta ezt az elismerést.
A Malbec szőlő adja az Achaval Ferrer borok gerincét
Az Achaval-Ferrer három kategóriában készít borokat. A belépő szintű mendozai borok, a kiegyensúlyozott és friss malbec és cabernet sauvignon borok a régióról nyújtanak pillanatképet, s kiváló értéket nyújtanak a mindennapi fogyasztáshoz. A középszintű boraik, a quimera, malbec, merlot, cabernet sauvignon, cabernet franc és petit verdot szőlők keverékei, Argentína jellegzetes szőlőfajtájára hangszerelt bordeaux-i házasítások. A három saját szőlőültetvényről szüretelt szőlők összetettséget és eleganciát kölcsönöznek a boroknak. Végül pedig az egy dűlőből származó „Finca” borok (Altamira, Bella Vista, Mirador) a kis termésmennyiségű, kifejező malbecek Argentína valódi terroir-ját közvetítik. A mendozai borok esetében egy szőlőtőke egy palackkal egyenlő; a Quimera borok esetében két növény kell egy palackhoz; az egy-egy dűlőből készült Fincas borok esetében pedig három növény gyümölcse szükséges egy palack bor előállításához.
Ami igazán megkülönbözteti az Achaval-Ferrer-t, az a borok szinte azonnali házasítása. Ugyanis ahelyett, hogy a palackozásig várnának a házasítással, a borászok a malolaktikus erjedés után alig több mint egy héttel házasítják a külön tételeket. Ellentétben a bordeaux-i borokkal, amelyeknek akár tíz évig is eltarthat, mire teljesen integrálódnak, ezek a borok azonnal megközelíthetőek, lágyak már a megjelenéskor is.
A terroir tisztelete és minimális beavatkozás
Az Achaval Ferrer pincészet borászati megközelítése a hagyományok és a terroir iránti tiszteleten alapul. Borkészítési filozófiájuk három alapvető pillérre épül: az oltatlan, százéves szőlőtőkék használata, a szándékosan alacsony hozam, valamint az alacsony beavatkozás elve mind a szőlőművelésben, mind a borkészítés során. Ezek az irányelvek biztosítják a borok kivételes minőségét és az argentin terroir autentikus kifejezését.
Az Achaval Ferrer birtokain termesztett szőlőültetvények évszázados, saját gyökerű, oltatlan szőlőtőkéket tartalmaznak, amelyek a Tunuyán és Mendoza folyók által táplált hegyoldalakon helyezkednek el. Ezek a tőkék az argentin borászat történelmi örökségei, kiválóan kifejezik a terroir egyediségét és annak mélyebb rétegeiből táplálkoznak. Az idős tőkék gyökérzete több mint 10 méteres mélységbe hatol, így a mélyebb rétegekből jutnak hozzá olyan tápanyagokhoz és ásványi anyagokhoz, amelyeket fiatalabb tőkék nem érnek el. Az ilyen szőlőtőkék gazdagabb, sötétebb színű, alacsonyabb pH-értékű, valamint hosszabb érlelési potenciállal rendelkező borokat eredményeznek.
Az borászat szakemberei alacsony hozamot tartanak fenn az intenzívebb, koncentráltabb gyümölcs ízek elérése érdekében. A szőlőtőkéket rendkívül sűrű elrendezésben ültették el, hektáronként átlagosan 2600 növénnyel, ami fokozza a versenyt a tőkék között. Ez a versengés arra készteti a szőlőket, hogy mélyebb gyökereket növesszenek, ezáltal elérve az ásványi anyagokat és tápanyagokat a talaj mélyebb rétegeiből. A gondosan alkalmazott téli metszés és a zöldszüret szintén segíti a gyümölcs koncentrációját és az összetett, intenzív ízek kialakulását, így a terroir karaktere tisztán fejeződik ki a borban.
A minimális beavatkozás elve a borkészítés során is megmutatkozik: az Achaval Ferrer pincészet nem alkalmaz mesterséges enzimeket, hozzáadott cukrot vagy kén-dioxidot. A borokat nem szűrik, nem finomítják, és savtartalmukat sem korrigálják, ezzel is megőrizve a bor természetes karakterét. Az erjesztés magasabb hőmérsékleten történik, ami hozzájárul a bor mélyebb színéhez, gazdagabb ízéhez és komplexitásához, ugyanakkor kerülik a hosszas macerációt, finomítást és szűrést is.
Az Achaval Ferrer borkészítési eljárásai összességében olyan borokat eredményeznek, amelyek harmonikusan ötvözik a nagy, érett, újvilági gyümölcsöket az óvilági eleganciával, savstruktúrával és tartóssággal. Az így készített borok nemcsak a terroir egyediségét és az évszázados hagyományok értékeit közvetítik, hanem modern kifinomultsággal is rendelkeznek, amely méltán emeli őket az argentin borászat élvonalába.
Az Achaval Ferrer kiemelkedő szőlőbirtokai
A Finca Mirador, a Finca Altamira és a Finca Bella Vista az Achaval Ferrer kiemelkedő, prémium ültetvényei, és ezek elsősorban a pincészet ikonikus borainak alapját adják. Ezek az ültetvények Mendoza különböző, magas fekvésű régióiban találhatók, és mindegyik egyedi terroir-jellemzőkkel bír, amelyek lehetővé teszik a borok karakterének és komplexitásának sokféle kifejezését.
Finca Mirador: 1921 az ültetvény telepítésének éve, 700 méter tengerszint feletti magasságban található Medranoban, Mendoza közép-nyugati régiójában, a Tunuyan folyó nyugati partján s mintegy 4 hektárt foglal magába. A szőlőültetvény tőkéi birs- és olajfák, valamint rozmaring-bokrok szomszédságában növeszti gyümölcset. Az ültetvényt alluviális talajok jellemzik, 80 cm-es rétegben agyag, a mélyebb rétegekben pedig kavicsos, homokok talajok. A tőkéket nyugat-keleti irányban ültették, s barázdás öntözéssel táplálják.
Finca Bella Vista: 1910-ben telepítették ezt a 7 hektárt magában foglaló ültetvényt, ami 990 méter tengerszint feletti magasságban helyezkedik el Pedrielben, a Mendoza folyó déli partján. Az olajfák által védett, a birtok dolgozói és a látogatók által mindig őrzött szőlőtőkék a világ egyik legjobb malbec szőlőjét produkálják a homokos-kavicsos alluviális termőtalajon.
Finca Altamira: Az 1050 méteres tengerszint feletti magasságban található, mintegy 12 hektáros ültetvényt 1950-ben hozták létre. A birtokot öreg gesztenyefák szegélyezik, amelyek egyedülálló szépséget kölcsönöznek ennek a szőlőültetvénynek, ami a Tunuyan folyó mellett helyezkedik el, dél-észak irányú tájolással. Főként vulkáni hamuval kevert homokos, alluviális talaj jellemzi az ültetvényt, mélyebb rétegeiben pedig erodált kőzetek és vulkáni üledékek képeznek alapot.
Az Achaval Ferrer tehát nem csak egy híres borászat, hanem egyben a gyönyörű helyeken található régi szőlőültetvények gyűjteménye is. Elkötelezettek a terroirt kifejező borok előállítása iránt. Kis pincészet, mert ez a csúcsminőség kulcsa. Az alacsony hozamok lehetővé teszik, hogy a szőlőültetvények kifejezzék személyiségüket a szőlőben. Az alacsony beavatkozású borkészítés lehetővé teszi, hogy a szőlő a palackban teljes mértékben kifejezze a dűlők szellemiségét.